Každý sní ekvivalent tří cheesburgerů McDonald's navíc denně, než si připouštějí – bez ohledu na obvod pasu, odhalili výzkumníci z University of Essex. Studie ukazuje, že obézní a hubení lidé mají na jídle stejné množství bez ohledu na číslo, které vidí na váze, což by mohlo podkopávat národní zdravotní doporučení.
Výzkumníci inovativně vzali v úvahu množství energie, které člověk spálí za den, přičemž každý nesprávně uvedl, kolik kalorií zkonzumuje, v průměru o 900 kalorií míň.
Zjistilo se, že když obézní lidé spálí více energie při každodenních činnostech, nelžou o jídle více než štíhlejší lidé.
I když rozdíl v hlášených jídlech a skutečném příjmu byl větší u obézních lidí, ve skutečnosti spálí více kalorií než neobézní lidé.
To zpochybňuje oficiální směrnice, které tvrdí, že vypouklý pas je způsoben tím, že obézní lidé neříkají pravdu o své stravě.
Vědci doufají, že zjištění - publikovaná v American Journal of Human Biology - otřese pokyny pro příjem energie.
Vedl ji profesor Gavin Sandercock z School of Sport, Rehabilitation, and Exercise Sciences.
Výzkumný tým uvedl: „Rozdíl mezi uváděným příjmem a skutečným výdejem byl u obézních dospělých větší než u dospělých s normální váhou, ale ne proto, že by lhali o tom, kolik toho snědli, místo toho to bylo proto, že každý den vydali mnohem více energie než jejich hubenější vrstevníci".
„Větší těla potřebují více energie každou hodinu dne a zvláště při fyzické aktivitě, protože přesunutí váhy je těžká práce."
"Použili jsme inovativní matematický model ke korekci rozdílu ve velikosti těla mezi obézními a neobézními dospělými."
"Když jsme vzali v úvahu různé velikosti těla a různé energetické potřeby, které mají, nebyl žádný rozdíl v tom, jak moc podceňovali příjem potravy."
"Myšlenka, že obézní lidé lžou o svém příjmu potravy, je mylná - je to prostě tak, že jak se energetické požadavky zvyšují s větší velikostí těla, existuje více chyb mezi tím, co lidé uvádějí, a tím, co skutečně jedí."
Studie sledovala 221 dospělých s průměrným věkem 54 let a různými tvary těla.
Výzkumníci je požádali, aby si vedli deník jídla, a poté vědci zkontrolovali, kolik energie spotřebovali pomocí radioaktivní vody a testováním moči účastníků.
Přestože obézní lidé nesprávně uvedli, kolik snědli, v průměru o 1200 kalorií a štíhlejší účastníci o 800 kalorií, ve skutečnosti spálili o 13 procent nebo o 400 kalorií více energie.
Všichni lhali, ať už byli obézní, nebo neobézní, o tom, kolik toho zkonzumovali ve stejném množství – tvrdili, že v průměru zkonzumovali 1800 kalorií.
V důsledku studie profesor Sandercock vyzývá vládu, aby přehodnotila své rady.
Řekl: „Doporučení v oblasti veřejného zdraví se historicky silně spoléhala na hodnoty energetického příjmu, které si sami uváděli."
„Uznání toho, že míry příjmu energie jsou nesprávné, může vést ke stanovení realističtějších cílů."
„Kromě toho, změna příběhu o obézních lidech, kteří si libují v příjmu energie, by mohla změnit zaměření na zkoumání dietetických rizikových faktorů obezity, jako jsou potraviny s vysokou energetickou hustotou, zpracované potraviny, potraviny s vysokým obsahem tuku s nízkým obsahem vlákniny a slazené nápoje. které pohánějí vysoký energetický příjem."